История
Англия е официалната родина на затворените клубни общности. Първите организации от този род възникват преди повече от 300 години в Лондон с цел да осигурят предразполагаща и дискретна обстановка за срещи, общуване и различни социални занимания на членовете си – политици, дипломати, банкери, търговци, писатели, артисти, художници, учени. Първоначално за членове са допускани само господа, но с развитието на обществените отношения и дамите получават правото да се присъеднивяват към клубните елити. Достъпът до членство е традиционно ограничен, като с течение на времето се установяват консервативни и стриктно съблюдавани процедури за приемане на нови членове, правила за клубно поведение и етични кодекси. Членската маса в мнозинстото от случаите включва предприемачи, индустриалци, банкери, дипломати, водещи представители на науката и изкуството.
Първият частен социален клуб, който се основава в България е Юнион Клуб. Създаден е през далечната 1884 г. и през годините се утвърждава като средище на политическия, дипломатическия, културния и бизнес елит. Целта му е да формира социален дружествен живот и да обуславялични връзки и отношения между неговите членове – успели български граждани от различни сфери на икономиката, политиката, изкуството и културата, представители на дипломатически мисии, както и други чуждестранни личности, установили се в страната през онзи период.
Изискванията за членство в Клуба са много строги, като дори Иван Вазов първоначално е със статут само на гост, успявайки да стане пълноправен член едва през 1919 г. Сред известните членове и гости на Клуба се открояват имената на министър-председателите Александър Малинов и Стефан Стамболов, банкера Атанас Буров, представители на българския политически елит, на армията и дипломацията от почти всички страни на света, на известни български и чуждестранни търговци.
Сградата на Клуба, която се е намирала на ул. “Иван Вазов” и бул. “Раковски” е разрушена при бомбардировките над София на 10 януари 1944 г., а самият Клуб спира да съществува след 1950 г.
Около шейсет години по-късно – в края на 2009 г. – победителят в тогавашното издание на конкурса “Мениджър на годината” д-р инж. Лъчезар Цоцорков, изпълнителен директор на Асарел Медет АД, лансира идеята да се основе Клуб за социални контакти на финалистите от конкурса. Предложението се приема радушно от останалите лауреати и е подкрепено от сп. „Мениджър“ и консултантска компания „Делойт България“. На специална среща се постига съгласие, че Клубът трябва да се превърне в постоянно действаща организация, която да защитава интересите на бизнеса, да издига престижа на мениджърската професия и да способства за развитието на дейността и интересите на участващите в него. За тази цел през м. февруари 2010 г. се сформира инициативна група, чиято задача е да изработи организационната структура и да формулира главните цели на бъдещото сдружение. В работата й взимат участие г-жа Теодора Георгиева (изпълнителен директор на OMV България), г-н Лъчезар Цоцорков (изпълнителен директор на Асарел Медет), г-н Антъни Хасиотис (главен изпълнителен директор на Пощенска банка), г-н Васил Мирчев (издател на сп. „Мениджър“) и г-н Илиян Василев (председател на Делойт България). През м. март 2010 г. се организира посещение на няколко от най–старите и авторитетни клубове в Лондон с цел създаване на полезни контакти и обмен на практики и опит.
Учредителнто събрание на клуб „Мениджър“, както първоначално е решено да се нарича сдружението, се провежда на 19 март 2010 г. с приемане на Устав и избор на Управителен съвет. За председател на Клуба единодушно е избран г-н Лъчезар Цоцорков. Официалната съдебна регистрация става факт на 2 август 2010 г. Около година по-късно членовете се обединяват около идеята за промяна на името с мотивацията за приемственост към традициите на престижните британски клубове (един от тях е прочутият Реформ Клуб основан през далечната 1836 г.) и почит към наследството на българския Юнион Клуб. Съчетанието от имената на двата клуба по естествен начин ражда новото наименование на сдружението – Реформ Юнион Клуб. По време на Общо събрание, което се провежда на 14 юни 2011 г., са приети промените в Устава и името на Клуба. Новото име е официално регистрирано на 13 юли 2011 г.